آشنایی با باتری های قلمی و نیم قلمی صبا باتری

(امتیازی ثبت نشده است)

باتری قلمی و نیم قلمی مهم ترین منابع تأمین انرژی برای دستگاه های خانگی و کاربردی امروزی هستند. در دنیای امروز انرژی و تامین آن حرف اول را میزند. این انرژی از طرق مختلف میتواند تامین شود. یکی از راه های آن این است که از باتری های قلمی و نیم قلمی استفاده کنیم.

هر کسی که تاکنون از باتری قلمی و یا نیم قلمی استفاده کرده باشد حتما یک بار نام برند صباباتری را شنیده است. در این مقاله میخواهیم تا در خصوص باتری های قلمی و نیم قلمی صباباتری اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم.

باتری ها منابع کوچک انرژی هستند که میتوانند یک بار مصرف و یا قابل شارژ کردن باشند. بسته به کاربری باتری مورد نظر از هر کدام از ان ها میتوان استفاده نمود.

در گذشته و زمانی که برای نخسیتن بار از باتری ها برای دستگاه هایی مانند فلاش دوربین، چراغ قوه و سایر وسایلی از این دست استفاده میشد اندازه دقیقی برای باتری ها وجود نداشت.

پس از آن که این امر کمی برای سازنده و مصرف کننده دستگاه های باتری خور، ایجاد مشکل کرد سازمان استاندارد ملی امریکا دست به اقدامی جالب برای استاندارد کردن اندازه باتری ها زد.

بر اساس این تقسیم بندی باتری ها به نوع AA یا قلمی، AAA یا نیم قلمی، C و D تقسیم بندی شدند. در این مقاله میخواهیم در خصوص دو نوع AA و AAA بیشتر صحبت کنیم.

 

باتری قلمی:

باتری قلمی یکی از انواع متداول باتری ها در جهان به شمار میرود. از این باتری ها در وسایلی هم چون ریموت کنترل ها، اسباب بازی ها و بسیاری وسایل دیگر از این دست استفاده میشود.

ابعاد:

 

استاندارد باتری ابعاد
(میلی‌متر)
ولتاژ نامی
(ولت)
ظرفیت متداول
(میلی‌آمپر ساعت)
AAAA ۸.۳  در  ۴۲.۵ ۱.۵ ۶۲۵
AAA (نیم‌قلمی) ۱۰.۵  در  ۴۴.۵ ۱.۵ ۵۰۰ تا ۱۵۰۰
AA (قلمی) ۱۴.۵  در  ۵۰.۵ ۱.۵ ۶۰۰ تا ۳۰۰۰
C ۲۶.۲  در  ۵۰ ۱.۵ ۳۸۰۰ تا ۸۰۰۰
D ۳۴.۲  در  ۶۱.۵ ۱.۵ ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰

 

مشخصات کلی باتری قلمی:

شارژی یا غیرقابل شارژ:

شاید با شنیدن نام باتری قابل شارژ فورا به یاد باتری گوشی های هوشمند بیفتید با این حال خوب است بدانید که باتری های قلمی نیز در دو مدل قابل شارژ و غیرقابل شارژ در بازار موجود هستند.

از جمله موارد استفاده از این نوع باتری های شارژی برای وسایل پرمصرفی همانند اسباب بازی ها است. شاید در ابتدا به صرفه اقتصادی ان ها پی نبرید اما با گذشت زمان حتما ان را احساس خواهید کرد.

جنس:

شاید فکر کنید که همه ی باتری های قلمی یک جور هستند و تنها تفاوت ان ها در شرکت سازنده ی ان ها است. باید بگوییم که اینطور نیست.

باتری های قلمی از نظر جنس نیز با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه انواع این باتری ها که بر اساس جنس ان ها دسته بندی شده اند را به شما معرفی میکنیم.

زینک کربن:

قدیمی ترین نوع باتری قلمی، زینک کربن است. این باتری ها که از 100 سال پیش تاکنون به تولید میرسیده اند امروزه به ظرفیت 4 برابری رسیده اند. شاید این باتری ها را با نام پیل خشک بشناسید.

آلکالاین:

باتری های الکالاین نوع جدیدتری از باتری ها هستند که در دو مدل قابل شارژ و غیرقابل شارژ به فروش میرسند. الکالاین های قابل شارژ انچنان محبوبیت ندارند چرا که بازدهی پایینی دارند.

عمر قفسه این باتری ها از روی کربن بیشتر است. (زمانی که باتری در خارج از دستگاه قرار دارد اقدام به خالی شدن میکند، مدت زمانی که طول میکشد تا بیشترین ظرفیت باتری خالی شود عمر قفسه ان نام دارد.)

لیتیوم:

زمانی که میخواهید برای وسایل کم مصرف اما طولانی مدت اقدام به تهیه باتری کنید به شما باتری لیتیوم را پیشنهاد میکنیم.

این باتری که غیرقابل شارژ است نسبت به باتری الکالاین از عمرقفسه بالاتر و ظرفیت 3 برابری بهره میبرد لذا برای وسایلی هم چون ساعت دیوای بسیار مناسب تر است.

لیتیوم یون:

بهترین نوع باتری قلمی شارژی را میتون لیتیوم یون دانست. این باتری به دلیل ظرفیت بالایی که دارد میان افراد از محبوبیت خوبی بهره مند شده است.

برای وسایل پر مصرفی هم چون اسباب بازی ها میتوان از این باتری قلمی استفاده کرد. ممکن است در ابتدا قیمت بالای ان شما را دچار تردید کند اما مطمئن باشید در طولانی مدت به صرفه اقتصادی این باتری پی خواهید برد.

نیکل هیبرید فلز:

اولین نوع باتری قلمی، نیکل کادمیوم بود که به دلیل استفاده از مواد سمی در تولید ان ها محبوبیت خوبی نداشت لذا با ورود باتری نیکل هیبرید فلز به بازار که از مواد غیرسمی تهیه شده بود باتری نیکل کادمیوم کنار گذاشته شد.

 

باتری نیم قلمی:

باتری نیم قلمی همان طور که از نام ان مشخص است کوچک تر از باتری قلمی است و لذا ظرفیت کمتری نیز دارد. با استفاده از تبدیل های موجود میتوان ان ها را به باتری قلمی تبدیل کرد.

 

جدول مشخصات باتری‌های نیم‌قلمی متداول
زینک-کربن
(ZnC)
آلکالاین لیتیوم
(Li-FeS2)
لیتیوم-یون
(Li-ion)
نیکل کادمیوم
(NiCd)
نیکل-هیدرید فلز
(NiMH)
ولتاژ نامی 1.5 V 1.5 V 1.5 V 3.6-3.7 V 1.25 V 1.25 V
ظرفیت در شرایط جریان ثابت ۵۰ میلی‌آمپر 540 mAh 820–1200 mAh 1200 mAh 350 mAh 300–500 mAh 600–1250 mAh
حداکثر انرژی در ولتاژ نامی و جریان ۵۰ میلی‌آمپر 0.81 Wh 1.3-1.8 Wh 1.8 Wh 1.3 Wh 0.38-0.63 Wh 0.75-1.6 Wh
قابلیت شارژ ندارد بعضی مدل‌ها ندارد دارد دارد دارد

 

جنس:

 

نوع باتری قابلیت شارژ مجدد عمر قفسه/نرخ دشارژ خودکار
لیتیوم-فلز (LiM) ندارد ۱۰ سال
قلیایی (Alkaline) ندارد ۵ سال
روی-کربن (ZnC) ندارد ۲ تا ۳ سال
لیتیوم-یون (Li-ion) دارد ۲ تا ۳ درصد در ماه
نیکل-هیدرید فلز (NiMH) جدید دارد ۲ تا ۳ درصد در ماه
سربی-اسیدی (Lead–Acid) دارد ۴ تا ۶ درصد در ماه
نیکل-کادمیوم (NiCd) دارد ۱۵ تا ۲۰ درصد در ماه
نیکل هیدرید فلز (NiMH) قدیمی دارد ۳۰ درصد در ماه

 

صبا باتری:

یکی از نام های اشنا در صنعت تولید باتری شرکت صباباتری است که بیش از 40 سال در زمینه تولید باتری های خودرو فعالیت داشته است. با این حال این شرکت در زمینه تولید باتری قلمی نیز فعالیت دارد.

باتری قلمی تولیدی این شرکت باتری 121 است که در بسته های دوتایی عرضه میشود. این باتری ها قلمی هستند و قابلیت شارژ مجدد ندارند. جنس این باتری ها از نوع الکالاین است.

مطالب مشابه

مطالب هم سو

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد