برتری قرنیزهای حرارتی نسبت به بخاری گازی و برقی، شوفاژ و شومینه چیست؟

(1 رای, میانگین: 500 از 5)

فناوری همیشه جایگاه والایی در زندگی انسان داشته است و هر روزی را که سپری می کنیم، یک فناوری یا حداقل مقدمات بوجود آمدن یک فناوری جدید در گوشه ای از دنیا مهیا گشته و بوجود می آید. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد ظهور سیستم های الکترونیکی، تاسیساتی، کامپیوتری و… جدیدی در تمامی حوزه های مختلف زندگی بشری هستیم که زندگی همه ما را سخت تحت تاثیر قرار داده اند.

niksaaz1
قرنیز گرمایشی

یکی از این موارد همانطور که اشاره شد، سیستم های تاسیساتی هستند که با شنیدن نام آنها طبیعتا دو واژه سرمایش و گرمایش به ذهن‌تان خطور می کند. سیستم های گرمایشی از دیرباز دچار تغییر و تحولات پی در پی شده است و همچنان نیز در هر خانه ای می توان هر یک از آنها را مشاهده نمود. در مقاله امروز می خواهیم درباره قرنیز حرارتی صحبت کنیم که شاید نام آن را هم شنیده باشید؛ اما بهتر است قبل از آن نگاهی به سیستم های گرمایشی مورد استفاده رایج و حال حاضر بپردازیم.

بطور مثال هنوز هم در بعضی از مناطق دورافتاده از بخاری های نفتی استفاده می شود؛ حتی ممکن است در بعضی نقاط بخاری هایی ها را مشاهده کنید که هنوز با سوختن چوب تولید گرما می کنند!

niksaaz2
بخاری برقی

اما به سمت شهرها و مناطق مدرن تر که می آییم می توانیم سیستم های گرمایشی حداقل به‌روز تری را ببینیم. بخاری های برقی یکی از آنهاست که بزرگترین حسن آن وزن کم و قابل حمل بودن آن است؛ همچنین این بخاری ها در ابعاد بسیار گوناگونی وجود دارند.

مورد بعدی بخاری های گازی است که هنوز هم محبوب ترین وسیله گرمایشی در بین مردم است و از هر 10 خانه حداقل 6 یا 7 مورد از آنها برای گرم کردن خانه خود از این نوع بخاری ها استفاده می کنند. عیب بزرگ این بخاری ها نیز مصرف گاز آنهاست؛ حتی اگر به فکر مبلغ هزینه آن هم نباشیم باید به فکر این سوخت فسیلی باشیم که تا چند سال دیگه تمام می شود و مصرف بی رویه و بی برنامه از آن می تواند در آینده ای نه چندان دور مشکل ساز باشد!

niksaaz3
شوفاژ

اما می رسیم به شومینه. در یک جمله باید بگوییم که شومینه ها اصولا جنبه زیبایی و دکوری دارند تا گرمایشی! بعلاوه بدلیل اینکه اکثر شومینه ها از حفاظ مناسبی برخوردار نیستند ممکن است خطراتی را نیز بوجود بیاورند.

شوفاژها از جمله سیستم های گرمایشی بروزی هستند که در خیلی از خانه های نوساز و همچنین شرکت ها و اداره های بزرگ برای گرمایش مورد استفاده قرار می گرفت. بطور کلی باید گفت بزرگترین مشکل شوفاژ مربوط به موتورخانه آنها می باشد که هر چندوقت یکبار نیاز به تعمیرات اساسی و حتمی دارند!

گرمایش از کف نیز یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی است که در سالیان اخیر برای گرمایش از کف از آن استفاده می‌شود و به جرات می توان گفت خیلی بهتر از سیستم های گرمایشی ذکر شده قبلی است. اما این سیستم نیز دارای معایبی است که می تواند دردسر ساز شود.

اما ما می خواهیم سیستم گرمایشی جدیدی را به شما معرفی کنیم که تقریبا تمامی معایب سیستم های قبلی را پوشش داده و علاوه بر آن اصلا با دید ظاهری نمی توانید آن را تشخیص دهید! شاید کمی تعجب کرده باشید، بگذارید شفاف تر صحبت کنیم.

niksaaz4
گرمایش از کف

همیشه خیلی از خانم های خانه دار با بخاری های گازی مشکل داشته اند؛ اما نه بخاطر مواردی که ما به آن اشاره کردیم؛ بلکه بحث دکوراسیون مطرح است و اشغال شدن فضای بی جهتی توسط این بخاری ها!

همانطور که گفتیم سیستمی جدیدی که باید بیشتر با آن آشنا شوید، رادیاتور قرنیزی نام دارد که البته ممکن است آن را با نام قرنیز گرمایشی هم بشناسید. همانگونه که از نام آن پیداست این سیستم گرمایشی در حقیقت یک نوع قرنیز است که در پایین دیوار ها قرار می گیرد؛ با این تفاوت که حالا با رد شدن تعدادی لوله آب سرد و گرم از پشت آنها یک سیستم گرمایشی جدید بوجود آمده است.

این قرنیزهای گرمایشی دور تا دور خانه یا فقط در بعضی نقطه ها که شما درخواست کنید، نصب می شوند و نحوه کارکرد آنها نیز بدین گونه است که آب با درجه حرارت بالا از پکیج وارد لوله های این رادیاتورها می شود و به تدریج گرمای حاصل از قرنیزهای حرارتی موجب گرم شدن خانه شما می شود.

از جمله مزایای این سیستم باید به موارد زیر اشاره نمود:

  • عدم اشغال فضای خانه
  • زیبایی ظاهری
  • تنوع در رنگ و مدل
  • مصرف انرژی پایین
  • صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی
  • و…

یکی از مهمترین ویژگی های این رادیاتورهای قرنیزی استفاده از جوش های مقاوم در تمامی اتصالات این سیستم است. همچنین استفاده از فین های آلومینیومی از دیگر مواردی است که باعث بالا رفتن راندمان در این قرنیزهای گرمایشی می شود که البته این مورد بیشتر درباره رادیاتور قرنیزی نیکسان صحت دارد.

niksaaz5
قرنیز گرمایشی

نیکسان ازجمله اولین شرکت ها در حوزه تولید و نصب قرنیز حرارتی در کشور بشمار می رود که همواره تلاش کرده با بهره گیری از جدیدترین متدهای روز و همچنین با کیفیت ترین و بهترین مواد اولیه(پره های آلومینیومی، لوله های مسی و…)، بیشترین راندمان از این سیستم ها را در اختیار استفاده کنندگان قرار دهد. بدون شک باید گفت قرنیز گرمایشی، تحولی در تاسیسات ساختمانی امروزی است که رفته رفته جایگاه بالاتری نزد مردم پیدا خواهد کرد.

niksaaz6
رادیاتور قرنیزی

امیدوارم در سال های آتی با جایگزین شدن این سیستم در تمامی خانه ها، تا حد زیادی از مصرف بی رویه سوخت های فسیلی جلوگیری کنیم تا بلکه مقداری هم به فکر کودکان آینده ایران زمین نیز باشیم!

منبع:

http://www.afranews.ir

 

مطالب مشابه

مطالب هم سو

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد