تاثیر تکنولوژی و فناوری بر تجهیزات و خدمات شهری

(1 رای, میانگین: 500 از 5)

اگر نگاهی به شهرهای بزرگ جهان مثل نیویورک، لاس وگاس، شانگهای، پکن و… انداخته باشید اولین چیزی که نظر شما را جلب می کند روشنایی و درخشش زیبای این شهرها در شب می باشد، حتی تهران خودمان نیز (البته اگر هوا آلوده نباشد!) در شب، زیبایی بی همتایی دارد.

z1

جایگاه تجهیزات شهری در زیبایی شهر

امروز در این مقاله قصد داریم تا اول از همه این مسئله را روشن کنیم که این زیبایی چگونه زیبا به نظر رسیده است و دوم این که زیرساخت شهری از چه نوع چراغ هایی ساخته شده است و در ادامه نیز به جایگاه تجهیزات شهری در تبلیغات گریزی خواهیم داشت. به عنوان مثال  برای شما خواهیم گفت که بیشترین نور از کجا حاصل  می شود، انرژی این همه چراغ چگونه تامین شده ، برج نوری چیست و چگونه ساخته می شود، تلویزیون شهری چگونه کار می کند و تابلو VMS و تابلو روان چه نقشی در زیبایی شهر دارند، پس در این مقاله با ما همراه باشید.

از شمع تا LED

چراغ های LED تحول بزرگی در صنایع صوتی و تصویری به وجود آوردند، چراغ های LED ابتدا به صورت تک چراغ و به رنگ قرمز در وسایل مختلف به کار گرفته می شدند و بعدها با اصلاحتی در آن ها نور آنها تقویت شد و پروژکتور LED اولین اختراعی بود که از چراغ های LED حاصل آمد، پروژکتور LED ابتدا در برج های نوری به کار گرفته می شد و بیشتر هم برای موارد امدادی به کار می رفت.

برج نوری
برج نوری

برج نوری یکی از مهمترین دستاوردهای غیر مستقیم چراغ LED بود، این برج به نحوی ساخته شده است که تا چند صد متر اطراف خود را به خوبی روشن می کند، باند فرود هواپیما در فرودگاه از چند برج نوری پوشیده شده است تا باند را به طور کامل برای فرود هواپیما روشن کند. شاید مهم ترین مزیت چراغ های ال ای دی کم مصرف بودن آن و نور بسیار زیاد آنها باشد.

چراغ LED
چراغ LED

چراغ های LED را تنها در پروژکتور LED یا برج نوری نمی توان یافت، این چراغ های روشن در تابلوهای شهری مثل تابلو VMS و حتی تلویزیون شهری وجود دارند. تابلو  VMSبه تابلوهایی گفته می شود که در بالای اتوبان ها و جاده ها قرار دارد و اطلاعاتی از وضعیت هوا و جاده به مسافران ارائه می دهد که البته این تابلوها می تواند در مصارف تبلیغاتی و… مورد استفاده قرار بگیرد.

تابلو VMS
تابلو VMS

تابلو روان به آن دسته از تابلوهای شهری گفته می شود که از چندین چراغ ال ای دی تشکیل شده است، اگر به بالای مغازه ها توجه کرده باشید حتما متوجه این تابلوها می شوید، تابلو روان مصرف بسیار اندکی دارد و به خوبی می تواند جلب توجه کند. از مهمترین ویژگی های این تابوها باید به مواردی چون بادوام بودن قطعات، هزینه کمتر در مقایسه با دیگر محصولات تبلیغاتی و بازدهی بالا اشاره کرد.

شرکت های گوناگونی در کشورمان وجود دارند که در حوزه خدمات شهری و محصولات مورد نیاز شهرداری ها فعالیت می کنند که در این بین می توان از سپهر صنعت آداک بعنوان یکی از برترین شرکت ها در این حوزه نام برد.

زیبایی شهر

به جرات می توان گفت که در زیبایی شهر اصلی ترین نقش را مبلمان شهری و خیابان های شهر بازی می کنند و بعد از آنها تابلو ها و… قرار دارند. اهمیت مبلمان شهری از آنجاست که کف خیابان ها قرار دارد و بیشترین درگیری را با چشم دارا است، مبلمان شهری استاندارد و زیبا در کنار تلویزیون شهری می تواند شهری زیبا را به ارمغان آورد.

بعلاوه می توان به موارد دیگری مانند فضا و وسایل بازی در پارک ها برای کودکان نیز اشاره نمود که خود تاثیر بسزایی در جلوه های بصری نیز دارد؛ یا حتی تجهیزات و مواردی همچون سطل زباله، آلاچیق و… که از مهمترین ویژگی های هر پارک و فضای سبزی می باشد.

تابلو روان
تابلو روان

بدون شک نقش این وسایل را نمی توان در تبلیغات نادیده گرفت اگر چه مبلمان شهری، تلویزیون های شهری و برج های نوری و حتی تابلو روان در زیبایی شهر نقش بسیار زیادی دارند اما در حقیقت یک وسیله ی مناسب و خوب برای تبلیغات نیز می باشند.

منبع:

http://www.meekhkoob.ir

 

مطالب مشابه

مطالب هم سو

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد