درمان کامل آرتروز در موشها برای نخستین بار

(امتیازی ثبت نشده است)

موش

دانشمندان برای اولین بار توانسته‌اند بطور کامل آرتروز را در موشها درمان کنند.

به گزارش ویبرو به نقل از ایسنا، این دارو که یک ماده فعال زیست‌فناورانه شامل دو جزء ترکیب شده است، به زودی بر روی انسان آزمایش خواهد شد.

یکی از اجزای این دارو، پیامرسان سیستم ایمنی بدن موسوم به اینترلوکین 4 است. پژوهشهای پیشین نشان داده‌اند این پیامرسان از موشهای مبتلا به آرتروز در برابر آسیبهای استخوانی و غضروفی محافظت می‌کند.

محققان موسسه ETH زوریخ یک پادتن را بر مبنای اصل قفل و کلید با اینترلوکین 4 ترکیب کرده و به شکلی از پروتئین متصل کردند که تنها در بافت ملتهب در بیماریهای خاص یافته می‌شود.

در این پژوهش محققان با چند محصول درمانی توانستند برای اولین بار بیماری آرتروز را بطور کامل در موشها درمان کنند.

آرتروز نوعی بیماری است که باعث تورم دردناک مفاصل بدن می‌شود. کپسول مفصلی متورم شده و بیماری همچنین می‌تواند در زمان پیشرفت خود، غضروف و استخوانها را از بین ببرد.

حدود 0.5 تا یک درصد مردم جهان به این بیماری دچار هستند. تاکنون پزشکان از داروها مختلف برای کند یا متوقف کردن پیشرفت بیماری استفاده می‌کردند، اما اکنون محققان موسسه ETH درمانی ایجاد کرده‌اند که درمان آرتروز در موشها را به سطح جدیدی رسانده است: آنها پس از انتقال دارو، درمان کامل حیوانات را مد نظر قرار دادند.

به گفته محققان، اینترلوکین 4 در نتیجه ترکیب با پادتن، به نقطه‌ای از بیماری می‌رسد که مولکول همجوشی درون بدن تزریق می‌شود. این امر اجازه دسترسی برای متمرکز کردن ماده فعال در منطقه بیماری را می‌دهد.

محققان از یک مولکول همجوشی که آن را «پادتن مسلح» می‌نامند، بر روی یک مدل موش مبتلا به آرتروز استفاده کردند.

آنها در کنار سایر داروها به بررسی ترکیب مولکول همجوشی با داروی دگزامتازون پرداختند که در حال حاضر برای بیماری آرتروز در انسان استفاده می‌شود. هنگامی که پادتن و دگزامتازون به تنهایی مورد استفاده بودند، تنها باعث آهسته شدن روند بیماری در موشها می‌شدند اما با ترکیب آنها، نشانه‌های آرتروز بعد از چند روز از بین رفت.

مطالب مشابه

مطالب هم سو

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد