لزوم آشنایی با فناوری های جدید برای حضور در رقابت های بین المللی

آشنایی با فناوری های جدید، ضرورت رقابت بین المللی
(امتیازی ثبت نشده است)

آشنایی با فناوری های جدید، ضرورت رقابت بین المللی

تهران-ایرنا- دبیر ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی با اشاره به ضرورت توانمندسازی نیروی انسانی گفت: برای رقابت در حوزه چاپ سه‌بعدی با سایر رقبای خارجی، باید با آخرین فناوری های روز دنیا آشنا شویم.

به گزارش روز شنبه علمی گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدمهرداد شکریه درباره برگزاری دوره و کارگاه های تخصصی ساخت افزایشی I3DL اظهار کرد: در ستاد برای توسعه حوزه چاپ سه بعدی برنامه ای 10 ساله و یک نقشه راه تدوین شده است که این برنامه در اردیبهشت ماه سال جاری با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی شد.
دبیر ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی همچنین گفت: در این سند حجم وسیعی از فعالیت ها برای توسعه این فناوری در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: بحث آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی از مباحثی است که بر اساس این سند به دنبال آن هستیم تا در سطح بین المللی در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشیم و گروهی از ایرانیان مقیم اتریش را یافتیم که برنامه I3DL را ثبت کرده اند و این گروه ماژول های پیچیده ای را طراحی کرده اند تا در سطح بین المللی این فناوری را آموزش دهند.
I3DL گواهی بین‌المللی آشنایی با فناوری چاپ سه بعدی است که توسط موسسه زمستک اتریش اجرا و ثبت بین المللی شده است.
وی با اشاره به اینکه همزمان با این دوره ها افرادی به عنوان مدرس تربیت می شوند، گفت: در این صورت دوره های بعدی را خودمان برگزار می کنیم، بنابراین از آموزش و پرورش، مراکز علمی و صنعتی مرتبط درخواست کردیم تا نیروهایی برای آموزش در این دوره ها از این مراکز حضور داشته باشند.
به گفته شکریه، یکی از برنامه های سند، توانمندسازی نیروی انسانی است تا با آخرین فناوری دنیا آشنا شوند و همدوش با سایر رقبای خارجی در عرصه بین المللی به رقابت بپردازند که این دوره ها این هدف را دنبال می کند.
وی افزود: البته کارآفرینی و به دنبال آن اشتغالزایی نیز در این دوره ها دنبال می شود تا شرکت کنندگان با مباحث به صورت کاربردی و عملی آشنا شوند.
دبیر ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی همچنین ابراز کرد: فناوری چاپ سه بعدی حوزه ای میان رشته ای است و برای توسعه آن نیاز است در حوزه های دیگر نیز پیشرفت داشته باشیم. یکی از این حوزه ها مواد اولیه است که در این زمینه در ایران فعالیت های خوبی انجام شده است و نرم افزار و برنامه نویسی حوزه سه بعدی است و سپس ساخت تجهیزات قرار دارد و در مرحله نهایی برای نقش آفرینان این حوزه باید بازار داخلی و خارجی ایجاد کرد.

مطالب مشابه

مطالب هم سو

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد