استفاده از یک مایع یونی در ساخت آهنربای دو بعدی

ساخت آهنربای دوبعدی از جنس پلاتین
(2 رای, میانگین: 500 از 5)
ساخت آهنربای دوبعدی از جنس پلاتین

تهران – ایرنا – محققان آلمانی با استفاده از یک مایع یونی پارامغناطیس توانستند خاصیت مغناطیسی را در پلاتین دوبعدی ایجاد کنند.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از اسوشیتدپرس، پلاتین یک رسانای بسیار خوب است اما هیچگونه خاصیت مغناطیسی ندارد. محققان دانشگاه گرونینگن آلمان با استفاده از یک میدان الکتریکی که توسط یک مایع یونی پارامغناطیس ایجاد می شود، توانستند حالت فرومغناطیس را در سطح یک صفحه پلاتینی ایجاد کنند. مایعات یونی در واقع نمک هایی در حالت مایع یا محلول های نمکی هستند. این مایعات رسانای خوب الکتریسیته محسوب می شوند.
یکی از ایده های اصلی علم اسپینترونیک این است که با تغییر تعداد امواج حامل درون یک آهنربا می توان آن را به صورت الکتریکی تغییر داد. اما تا کنون آهنربایی با این قابلیت ساخته نشده است. اسپینترونیک شاخه ای از الکترونیک است که برای تولید درایوهای دیسک سخت و انواعی از فناوری های حالت جامد کاربرد دارد.
هنگامی که محققان میدان الکتریکی را درون مایع یونی پارامغناطیس برقرار کردند، یون ها روی سطح پلاتین دوبعدی قرار گرفتند. این یون ها دارای بارهای الکتریکی و گشتاور مغناطیسی هستند که موجب تشکیل یک لایه پلاتین مغناطیسی به ضخامت یک اتم می شوند.
پیش از این محققان توانسته اند مجموعه ای از آهنرباهای دوبعدی را با استفاده از مواد جدید بسازند، اما اغلب آن ها با استفاده از مواد عایق ساخته شده اند و در دماهای پایین کار می کنند. اما این آهنربا با استفاده پلاتین ساخته شده که یک ماده رسانا است و در مای اتاق نیز به خوبی کار می کند. از آنجا که این آهنربا رسانای خوب الکتریسیته است، به سادگی می توان آن را فعال و غیرفعال کرد. این ویژگی امکان استفاده از آن را در علم اسپینترونیک فراهم می کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

مطالب مشابه

مطالب هم سو

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد