معرفی تجهیزات خانه هوشمند آلفا

رپورتاژ آگهی
(1 رای, میانگین: 500 از 5)

 معرفی تجهیزات خانه هوشمند

یکی از اساسی ترین پرسش های کاربرانی که در حال انتخاب سیستم برای خانه هوشمند خود هستند، شناخت تجهیزات پکیج هوشمندی است که قصد دارند، گزینش نمایند. البته این حساسیت برای سیستم پرکاربردی که نه تنها صرفا یک عنصر تزیینی برای منزل محسوب نمی گردد بلکه فرآیند عملکردگرایی است که به علت ارتباط دائم کاربر با آن، حساسیت در انتخاب تجهیزات مناسب، امری کاملا بدیهی بنظر می رسد. اکثر شرکت های مجری سیستم هوشمند، فقط به ارائه ی خدمات محدودی نظیر کنترل سرخط های روشنایی به وسیله ی کلید های لمسی یا برنامه پذیر می پردازند و یا در نهایت چندین ماژول مانند: شیر برقی، پرده برقی و… را به صورت مستقل از هم به عنوان یک سیستم هوشمند معرفی و ارائه می نمایند. حال آنکه در واقع امکانات و شاخصه های یک خانه هوشمند بسیار بیشتر از مواردی که به آن اشاره شد، می باشد.

معرفی خانه هوشمند

تنها وقتی می توان از یک مفهوم به ظاهر پیچیده، توضیح ساده و قابل درکی، ارائه داد که کاملا آن را شناخته و با جزییات زوایای آن در مراحل طراحی و ساخت آشنا باشیم. خانه هوشمند در صنعت ساختمان ما مفهوم نوینی است که هر کسی به زعم خود تعریف ویژه ای از آن دارد. چه بسا میان آنچه که به مرحله ی اجرا می رسد و تعریف های اولیه فاصله ی زیادی موجود باشد، که این امر ناشی از عدم آشنایی با مختصات اجرایی و مقتضیات پروژه است.

از دیگر سو، فراگیر شدن تکنولوژی در تمام زوایای زندگی از ویژگی های عصر ماست و این امر بر کسی پوشیده نیست و یکی از بزرگترین جهش های آن مربوط به تغییر و تحول درحوزه ی ارتباطات است.

خانه هوشمند نیز، یک زیر ساخت مبتنی بر ارتباط است و به کمک آن بسیاری از لوازم و تجهیزات قابلیت مدیریت وکنترل می یابند، شعار خانه هوشمند این است ؛ “در زمان کوتاه تری کارهای بیشتری را راحتتر انجام دهید.”

 بر این اساس از مهم ترین قابلیت هایی که تجهیزات خانه هوشمند در اختیار شما قرار می دهد این است که، کنترل کلیه ی عملکرد ها را حتی، از راه دور به دستان شما می سپارد. علاوه بر این می توان گفت؛ از پیامدهای ساماندهی که خانه هوشمند برای مجموعه عملکردهای روزانه شما بوجود می آورد، صرفه جویی در مصرف انرژی و زمان است؛ که این امر  منجر به کاهش فشار بار مسئولیت های روزانه ی تان نیز می گردد.

معرفی امکانات خانه هوشمند آلفا

با پیشرفت تکنولوژی ساختار زندگی ما نسبت به گذشته به صورت آشکاری تغییر یافته است. امروزه آسایش انسان به عنوان مهم ترین ارزش در راس همه امور قرار گرفته است. خانه هوشمند آلفا نیز در طراحی سیستم هوشمند خود، با پرداختن به این مهم، به ارائه ی امکانات کاربردی پرداخته است که حاصل از شناخت و بررسی نیازهای کاربران خانه هوشمند است. تعریف امکاناتی نظیر، سیستم اعلام سرقت هوشمند، سیستم روشنایی هوشمند، سیستم پرده برقی هوشمند، مانیتور لمسی، کنترل سیستم سرمایش وگرمایش، سیستم اعلام حریق هوشمند و اپلیکیشن) android و  ( iosخانه هوشمند و همچنین کنترل خانه هوشمند بوسیله ی I watch، از جمله اقداماتی است که بوسیله ی آنها می توان مدیریت وکنترل خانه هوشمند را بر عهده داشت.

خانه هوشمند

 تعریف و لزوم بکارگیری تکنولوژی های هوشمند در ساختمان

بر اساس آمارهای رسمی مرکز آمار ایران بالغ بر ۴۵ درصد از انرژی مصرفی درکشور، مربوط به واحد های مسکونی، اداری و خدماتی می باشد. این آمار به خوبی گویای مسئولیت سنگین متولیان ساخت و ساز کشور در راستای کاهش این سهم، با به روز نمودن سیستم های ساختمانی به تجهیزات هوشمند می باشد.

آنچه که بدیهی است وصول به این هدف با استفاده از روش های سنتی محقق نخواهد شد و نیازمند سیستم های به روزتری می باشیم. بکارگیری تجهیزات بروز، خود نیازمند فرهنگ سازی درست می باشد. چرا که هرگونه اقدام اضافی در ساختمان ممکن است هزینه های اولیه را بالا ببرد اما این هزینه در همان سال های اولیه جبران می گردد و در صرفه جویی انرژی و حفظ محیط زیست گامی موثر برداشته خواهد شد و ازآن مهم تر موجب افزایش سطح آسایش و راحتی کاربران نیز خواهد داد.

یک خانه هوشمند از بخش های متفاوتی تشکیل شده است که با هماهنگی و ارتباط با هم، شرایط لازم را برای مصرف بهینه انرژی فراهم می آورد.

اولین بخش از تجهیزات خانه هوشمند، تجهیزات اپراتوری و یا همان ورودی های سیستم می باشند که وظیفه دریافت اطلاعات را دارند. از جمله این تجهیزات می توان به صفحات نمایشگر لمسی، تلفن همراه هوشمند، رادارهایی که جهت تشخیص حضور و دما و …  استفاده می شوند، اشاره نمود.

دومین قسمت از سیستم هوشمند، واحد پردازش اطلاعات است که، برای روشن تر شدن درک این موضوع به ذکر یک مثال می پردازیم. اتاقی را در نظر بگیرید که می خواهیم در طول مدت شبانه روز، شدت روشنایی یکسانی داشته باشد. این اتاق در طول روز به کمک محل قرار گرفتن خورشید و باز شدن پرده ها از نور طبیعی بهره برده و روشنایی اتاق تامین می گردد، اما هرچه به غروب نزدیک تر می شویم، با افزایش شدت روشنایی چراغ ها و بستن پرده ها نور اتاق به صورت ثابت تامین خواهد شد.

سومین بخش از ساختمان هوشمند، خروجی ها می باشند که فرامین داده شده و ملاحظات زمانی را به اجزا و تجهیزات کنترل کننده ساختمان می دهند و با استفاده از منطق های کنترلی این امکان را فراهم می سازند تا با تحلیل اطلاعات دستور مورد نظر را اجرا نمایند.

تحقیقات نشان می دهد در ساختمان های هوشمند می توان  به کمک سنسور های تشخیص حضور و برنامه ریزی های زمانی در سیستم های تهویه بیش از ۲۰ درصد در مصرف گاز صرفه جویی
نمود و همچنین در بحث صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی می توان به وسیله سنسور شدت روشنایی و برنامه ریزی زمانی و سنسور حضور و با کنترل هوشمند پرده ها بیش از ۳۰ درصد در بخش روشنایی صرفه جویی نمود.

اگر مقوله هوشمند سازی را به معنای واقعی آن در نظر بگیریم در می یابیم که علاوه بر کلید و ماژول های روشنایی و یا مانیتور لمسی، تجهیزات بیشتری در یک سیستم هوشمند باید وجود داشته باشد. بطور مثال در یک سیستم هوشمند واقعی باید شیر برقی گاز به منظور جلوگیری از نشت احتمالی گاز تعبیه شود و یا بهره گیری از تجهیزات خانه هوشمند نظیر دستگاه کارتخوان و قفل برقی در قسمت ورودی منزل برای داشتن یک سیستم اعلام سرقت پیشرفته ضروری به نظر می رسد. استفاده از یک سیستم اعلام تلفنی جامع، یکی دیگر از آپشن های پرکاربرد تجهیزات خانه هوشمند است که در صورت بروز هرگونه اختلالی نظیر تشخیص اعلام سرقت و یا نشت گاز با کاربر تماس برقرار می نماید.

خانه هوشمند

از پرده برقی به عنوان یکی دیگر از تجهیزات خانه هوشمند می توان یاد کرد،که علاوه بر کنترل باز و بسته شدن پرده ها توسط ریموت، به علت ارتباط با یک هوش مصنوعی، سناریو پذیر بوده و این قابلیت را دارد که طبق برنامه ای از پیش تنظیم شده نسبت به تغییرات محیطی عکس العمل نشان دهد.

شیر برقی آب به منظور آبیاری اتوماتیک باغچه ها با تعیین برنامه زمانی مدون بر اساس میزان رطوبت خاک از دیگر انتخاب های تجهیزات خانه هوشمند می باشد.کنترل درب های پارکینگ، تجهیزات تخصصی مربوط به کنترل دمای منزل، استفاده از تجهیزات صوتی پیشرفته درخانه هوشمند جهت بهره گیری از سیستم هوشمند  و ده ها مورد دیگر همه و همه از تجهیزات لازم برای داشتن یک خانه رویایی و مدرن جزو مواردی است که، باید توسط یک سیستم هوشمند واقعی قابل ارائه باشد. با در نظر گرفتن این موارد به راحتی لزوم استفاده از کلمه سیستم به جای واژه دستگاه آشکار می گردد. بنابراین در معرفی یک سیستم هوشمند، تعریف کنترل مرکزی برای مدیریت همه ی تجهیزات خانه هوشمند امر مهمی است، که هر یک از این موارد می توانند از یک برند معروف و قابل اعتماد انتخاب شده باشند.

 

مطالب مشابه

مطالب هم سو

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد