ده فناوری برتر که امسال عرضه می‌شوند

(امتیازی ثبت نشده است)

انجمن اقتصاد جهانی در یک گزارش جدید فناوری‌های برتری که امسال عرضه می‌شوند را معرفی کرده است. نوبر عافیان، یکی از دست‌اندرکاران این انجمن، اینطور نوشته است “شاید بتوان گفت که تکنولوژی به مهمترین عامل ایجاد تغییر در دنیای مدرن تبدیل شده است. هر چند که فناوری‌های جدید هیچگاه بی‌خطر نیستند، دستاورد‌ مثبت آنها راه‌حل‌های خلاقانه‌ای است که برای بسیاری از مشکلات و چالش‌های جهانی، از کمبود منابع گرفته تا تغییرات آب و هوایی، در اختیار ما قرار می‌دهند.

به گزارش ویبرو به نقل از Businessinsider ؛ “این انجمن قصد دارد با مشخص کردن مهمترین دستاورد‌های دنیای فناوری، آگاهی عمومی را در مورد کاربرد‌های بالقوه آنها بالا برده و از این طریق موجب پشتیبانی بیشتر از آنها شود.”

همراه ما باشید تا 10 فناوری برتری که امسال باید منتظر آنها باشید را به شما معرفی کنیم.

1. پوشیدنی‌های الکترونیکی

گوشی‌هایی که می‌توانند ضربان قلب شما را اندازه بگیرند، سنسورهایی در زیر لباس که حرکات شما را دنبال می‌کنند، یک خالکوبی موقت که علائم حیاتی بدن را می‌سنجد و پاشنه‌های کفشی لمسی که مسیر درست شما را بر اساس سیستم GPS و با لرزشی در پا برایتان مشخص می‌کنند.

کاربرد این دستگاه‌ها نیز بسیار زیاد و متنوع است: این امید وجود دارد که افراد نابینا بتوانند از این کفش‌های لمسی در جهت‌یابی کمک بگیرند. عینک گوگل نیز در یک عمل جراحی به کمک یک پزشک آمده است تا بتواند از سوابق پزشکی و دیگر اطلاعات بصریِ بیمار مطلع شود و بر اساس آن عمل را پیش ببرد.

پوشیدنی‌های الکترونیکی

2. ترکیبات نانوساختاریِ کربن

تعداد اتومبیل‌ها روز به روز در حال افزایش است و آلودگی ناشی از آنها تبدیل به یک مسالۀ مهم شده است. اما با بالا بردن راندمان وسایل نقلیه می‌توان تا حد زیادی آلودگی ناشی از آنها را کاهش داد.

روش‌های جدید برای تولید فیبرهای کربنی با ساختار نانو، وعدۀ ساخت اتومبیل‌هایی را نشان می‌دهند که وزن آنها 10% یا حتی بیشتر از آن کمتر است. اتومبیل‌های سبک‌تر نیاز به سوخت کمتری برای حرکت دارند. بنابراین کارکرد آنها بالا می‌رود و نتیجۀ‌آن کاهش میزان گاز‌های گلخانه‌ای است.

ترکیبات نانوساختاریِ کربن

3. استخراج فلز از فرآیند تصفیۀ آب‌شور

آب آشامیدنی در حال کمتر شدن است و در نتیجه تصفیه کردن آب شور تبدیل به یک راه‌حل شده است. با اینحال، تصفیۀ آب شور مشکلات جدی در پی دارد. علاوه بر اینکه انرژی بسیار زیادی لازم است، این فرآیند باعث ایجاد پسماند غلیظ آب‌نمک می‌شود که وقتی به دریا بازگردد تاثیر زیادی بروی زندگی آبزیان می‌گذارد.

شاید مناسب‌ترین رویکرد برای حل مشکل این باشد که آب‌نمک باقیمانده در نتیجۀ تصفیه را به عنوان ضایعه نبینیم، بلکه آن را یک منبع برای بدست‌آوردن مواد با ارزش دیگر به حساب آوریم. موادی که علاوه بر سدیم، کلسیم و پتاسیم، شامل لیتیوم، منیزیوم و اورانیوم هم می‌شوند.

استخراج فلز از فرآیند تصفیۀ آب‌شور

4. ذخیرۀ الکتریسیته به روش‌های جدید

به نظر می‌آید که فناوری‌های جدید به پیدا کرده راه‌حل برای چالش‌های فعلی ما نزدیک می‌شوند. احتمالا باتری‌های آینده به جای ذخیرۀ ذغال و گاز، با نگهداری مایعات شیمیایی انرژی بسیار زیادتری را عرضه کنند. علاوه بر این، باتری‌های جامد مختلفی هم در حال رقابت بر سر ذخیرۀ الکتریسیته به صورت فشرده و با استفاده از مواد ارزان‌قیمت هستند.  اختراع ابرهای گرافینی راه را به سوی باتری‌هایی با شارژ بسیار سریع و دوام بسیار بالا باز کرده است. همچنین تلاش‌هایی برای ساخت باتری با استفاده از منابع دیگری مثل انرژی حرکتی، هوای فشرده و … انجام شده است.

ذخیرۀ الکتریسیته به روش‌های جدید

5. باتری‌های لیتیومی-یونی با فناوری نانوسیم

این باتری‌ها زودتر شارژ می‌شوند و در مقایسه با باتری‌های لیتیومی-یونی فعلی 30 تا 40% الکتریسیتۀ بیشتری تولید می‌کنند. این نسل بعدی از باتری‌ها می‌توانند در تحول بازار اتومبیل‌های الکتریکی نقش داشته باشند و اجازۀ ذخیرۀ انرژی خورشیدی را در مقیاس خانگی به ما بدهند. قرار است که این سری باتری‌ها در طول 2 سال آینده جای خود را در بازار گوشی‌های هوشمند پیدا کند.

باتری‌های لیتیومی-یونی با فناوری نانوسیم

6. نمایشگری بدون صفحه

این حوزۀ فناوری در سال 2013 شاهد پیشرفت سریعی بوده است و به نظر برای ارائۀ دستاورد‌های جدیدی در زمینۀ بکارگیری نمایشگرهای بدون صفحه آماده است. شرکت‌های مختلف پیشرفت‌های حائز اهمیتی در این زمینه داشته‌اند و هدست‌های واقعیت مجازی، تولید تلفن‌همراه برای استفادۀ افراد مسن و ویدئوهایی شبه-هولوگرام از جمله دستاورد‌های این شرکت‌ها هستند.

نمایشگری بدون صفحه

7. درمان با استفاده از میکروبیوم انسان

توجه دنیای پزشکی به میکروبیوم (ریزموجودات شامل باکتری‌ها، قارچ‌ها و …) درون رودۀ انسان و نقش آنها در امراض مختلف از عفونت گرفته تا چاقی، دیابت و التهاب مقعد معطوف شده است. این مساله بیشتر آشکار شده است که با نابود کردن میکروبیوم روده با درمان‌بوسیلۀ آنتی‌بیوتیک مشکلات مختلفی از قبیل عفونت بوجود می‌آیند که ممکن است حتی تهدیدی برای زندگی بیمار باشند. برای همین، پزشکان بدنبال روش‌های درمانی با استفاده از مجموعه‌ای از میکروب‌های موجود در یک رودۀ سالم هستند.

7-human-microbiome-therapeutics

8. درمان با استفاده از RNA

پیشرفت دانش ما از اسید ریبونوکلئیک (RNA)، فناوری سنتز و همچنین دانش انتقالِ درون تنی (انتقال اجسام به درون بدن زنده) دست به دست هم داده‌اند تا داروهای جدیدی را بر اساس RNA تولید کنند. داروهایی که می‌توانند تاثیرِ فراوانیِ پروتئین‌های طبیعی را کاهش داده، یا اجازه دهند که تولید پروتئین‌های درمانی مناسب با استفاده از دانش درون تنی انجام شود. در حال حاضر چندین شرکت خصوصی با هدف عرضۀ درمان‌های RNA-محور تاسیس شده‌اند که با شرکت‌های داروئی و دانشگاه‌ها همکاری می‌کنند.

درمان با استفاده از RNA

9. تحلیل‌های پیشگویانه

گوشی‌های هوشمند یک گزارش کامل از فعالیت‌های افراد شامل کسانی که می‌شناسند (لیست شماره تلفن‌ها و دوستان شبکه‌های اجتماعی)، کسانی که با آنها صحبت می‌کنند (اطلاعات تماس، پیامک و ایمیل)، جاهایی که می‌روند (GPS، Wi-Fi، و عکس‌هایی که محل آنها نوشته شده است) و کارهایی که می‌کنند (برنامه‌هایی که استفاده می‌شود) را در خود ذخیره می‌کنند.

با استفاده از این اطلاعات و بکار بردن الگوریتم‌های ماشینی بخصوص، می‌توان این اطلاعات را تبدیل به نمونه‌های پر از جزئیات و نزدیک به واقعیت در مورد افراد و رفتارهای آنها ساخت. این اطلاعات در شهرسازی، تولید داروهای مختلف، شخصی‌سازی داروها و … به کمک ما خواهند آمد.

 تحلیل‌های پیشگویانه

10. رابطی میان مغز و کامپیوتر

قابلیت کنترل یک کامپیوتر فقط و فقط با استفاده از قدرت ذهن از آنچه فکر می‌کنید به ما نزدیک‌تر است. رابط‌های مغز-کامپیوتر که مستقیماً سیگنال‌های ذهن را خوانده و تفسیر می‌کنند در حال حاضر با موفقیت در پزشکی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این رابط‌به کسانی که مشکلات حرکتی دارند اجازه می‌دهد با کنترل حرکات یک دست روباتی از طریق ذهن خود، بتوانند ویلچیرشان را حرکت داده و یا حتی از یک لیوان قهوه بنوشند. همچنین، کارگذاری تراشه‌هایی در مغز اجازه داده افرادی که بینایی خود را از دست داده‌اند تا حدی آن را باز یابند.

10-brain-computer-interfaces

مطالب مشابه

مطالب هم سو

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد